Dodane przez admin dnia 18 wrzesień 2008

Badania przesiewowe słuchu

12 września 2008 roku Kołobrzeskie Stowarzyszenie Otolaryngologiczne i Klinika Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu przeprowadzili wśród naszych uczniów badania przesiewowe słuchu.

Badania przesiewowe słuchu

Niedosłuch to pogorszenie zdolności słyszenia dźwięków.

Może on mieć charakter:

• wrodzony (wada genetyczna, uszkodzenie płodu)
  • nabyty (urazy w czasie porodu; urazy głowy; zażywanie niektórych antybiotyków w dzieciństwie; choroby wieku dziecięcego: świnka, odra; narażenie na hałas; częste infekcje ucha środkowego; ucisk powiększonych migdałków na trąbkę słuchową).

Już niedosłuch nieznacznego stopnia może wpłynąć niekorzystnie na rozwój dziecka i jego możliwości edukacyjne!

Najważniejsze jest zauważenie pierwszych objawów utraty słuchu i systematyczne badania laryngologiczne ("oglądanie uszu"), wzbogacone o badania audiometryczne pozwalają na rozpoznanie i odpowiednio wczesne leczenie niedosłuchu.