Dodane przez admin dnia 21 październik 2015

Polisensoryczne poznawanie świata. Lekcja muzyki w IA - 2015

16 października w IA mieliśmy wspaniałego gościa. Odwiedziła nas mama ucznia z VB pani Renata Zielińska, która jest także terapeutą SI. Dzięki niej uczniowie mogli spojrzeć na jesień od innej strony. Do prawidłowego rozwoju konieczne jest oddziaływanie na wszystkie zmysły. Postrzeganie zmysłowe stanowi warunek rozumienia, rozwoju i uczenia się. Dzieciom trzeba dać szansę uczestniczenia w zajęciach które stymulują zmysły, budzą ciekawość. W trakcie zajęć uczniowie odtwarzali zjawiska pogody takie jak wiatr, deszcz, chmury, za pomocą dźwięku, ruchu oraz nietypowych rekwizytów np. foli malarskiej. Następnie pierwszaki bawiły się zabranymi przez siebie w parku liśćmi. Mogły je rozrzucać, szurać nimi, tarzać się w nich. Dodatkowych bodźców dotykowych doświadczyły chodząc po rozsypanej kaszy i ryżu. Palcami nóg zbierały kasztany. Wszystko to robiły słuchając utworu A. Vivaldiego pt. „Jesień”. Następnie malowały palcami obraz. Zmieniał się on z minuty na minutę przybierając różne formy i kształty. Dzieciakom wielką frajdę sprawiało malowanie dłońmi, bez ingerencji w temat i ich aktywność ze strony dorosłych. Po umyciu rąk skosztowały przyniesionych w prezencie przez panią Renatę śliwek. Zajęcia sprawiły naszym najmłodszym uczniom wiele frajdy. W poniedziałek z zainteresowaniem oglądały wspólne dzieło, które po wyschnięciu nabrało innego niż wcześniej wyrazu. Z zachwytem wspominały gościa, który sprawił im taką wielką „frajdę”.

Notatka: p. Barbara Przychoćko