Dodane przez admin dnia 08 styczeń 2017

Migająca Piątka SP 5 – 2016

W dniach 8 -16 grudnia 2016 roku w Szkole Podstawowej Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Kołobrzegu realizowane były warsztaty „Migająca Piątka – SP 5”, mające na celu promowanie wśród dzieci tolerancji w świecie współczesnym. Warsztaty prowadzone były przez surdopedagogów Olgę Sitańską-Pietrzak i Annę Markiewicz-Małek. Tym razem dzieci klas II biorące udział w warsztatach dowiedziały się, że są na świecie osoby, które „mówią rękami” i mają swój język zwany migowym. Poznały też kilka gestów, którymi posługują się niesłyszący w Polsce. Nasi uczniowie wiedzą już jak zamigać podstawowe zwroty grzecznościowe, takie jak: „dzień dobry” czy „do widzenia”. Dowiedziały się jak pokazać fonogestem najbliższych, czyli mama, tata, siostra, brat, babcia ,dziadek , a także rozwiązywały zagadki i poznały „ znaki” nazw wielu zwierząt.
Zajęcia cieszą się zainteresowaniem wśród dzieci, wytwarzają chęć doskonalenia i poszerzania nabywanych umiejętności w zakresie posługiwania się językiem migowym. Uczniowie zaskakują szybkością opanowywania kolejnych znaków i ogromnym zapałem do pracy. Zajęcia prowadzone były tak, aby dzieci miały poczucie, że bawią się językiem migowym, a nie są zmuszone do jego nauki.

Notatka: p. O. Sitańska-Pietrzak