Dodane przez admin dnia 13 grudzień 2009

Lekcja żywej historii - 2009

9 grudnia 2009r. w naszej szkole odbyła się lekcja żywej historii: "Zostań Chąśnikiem - Pomorskim Wikingiem".

Firma edukacyjno-rozrywkowa "Nihil Novi" to grupa czteroosobowa zajmująca się rekonstrukcją epoki wczesnego średniowiecza. Z pasji postanowili uczynić zawód i przekazywać swoją wiedzę i umiejętności dzieciom i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjum oraz szkół średnich w formie lekcji żywej historii.
Pełny program pt. "Zostań Chąśnikiem - Pomorskim Wikingiem" trwał 6 godzin i dzielił się na 3 części:
- Wykład interaktywny - przedstawiony w formie opowieści o życiu średniowiecznych Chąśników. Podczas wykładu dzieci oglądały repliki narzędzii sprzętów, odpowiadały na pytania prowadzących, poznały życie codzienne, kulturę i obyczaje mieszkańców naszych ziem sprzed 1000 lat.
- Warsztaty rzemieślnicze - obejmowały garncarstwo, tkactwo, zdobnictwo, plecionkarstwo oraz trening szyków bojowych. Każdy z uczestników programu próbował swych sił w każdym z rzemiosł, a to co sam zrobił zatrzymał na pamiątkę.
- Gry i zabawy - ta najbardziej rozrywkowa część lekcji nie była pozbawiona elementów edukacyjnych. Gry były tak skonstruowane, aby dzieci uczyły się współpracy w grupie, planowania, zdrowej, sportowej rywalizacji oraz znaczenia indywidualności jednostki dla dobra ogółu.

Podczas pełnego programu wykorzystywane były elementy etnografii, socjologii, historii, językoznawstwa, plastyki, kultury regionu, w-fu, archeologii eksperymentalnej.