Dodane przez admin dnia 18 listopad 2015

Obchody Dnia Czystego Powietrza 14/XI 2015

Szkoła Podstawowa Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II włączyła się w obchody ogólnopolskiej akcji Dnia Czystego Powietrza 14/XI, organizowanego przez Fundację Ekologiczną ARKA. Fundacja ta zajmuje się między innymi zachęcaniem wszystkich ludzi do podejmowania działań zmierzających do ochrony powietrza a zwłaszcza do ograniczenia niskiej emisji. W dniu 12/XI zorganizowano w naszej szkole happening przeciwko spalaniu śmieci. W przemarszu pod hasłem "Kochasz dzieci! Nie pal śmieci!", uczniowie klas młodszych, przeszli korowodem ulicami wokół placówki, skandując hasła przez siebie przygotowane, niosąc plansze i transparenty. Nie zabrakło także przebrań w kombinezony i maski przeciwpyłowe. Dzieci w czasie przemarszu rozdawały przechodniom ulotki informacyjne na temat szkodliwości spalania śmieci w piecach domowych. Mieszkańcom domków jednorodzinnych wrzucano ulotki do skrzynek pocztowych. Akcja uczniów spotkała się z życzliwym zainteresowaniem mieszkańców dzielnicy. W tym dniu, zaproszono również do szkoły "ekspertów czystego powietrza" , pracowników Zakładu Kominiarskiego, którzy w ramach akcji przedstawili dzieciom negatywne skutki palenia odpadów w piecach domowych. Przekazali wiedzę z zakresu ochrony środowiska, zwracając szczególną uwagę na czyste powietrze. W szkole przygotowano wystawę edukacyjną z okazji Dnia Czystego Powietrza, dzieci wykonały prace plastyczne pod hasłem "Czyste powietrze - Zdrowy człowiek".
Przeprowadzono pogadanki i zajęcia z "Niskiej emisji - w środowisku lokalnym", "Jak chronić powietrze przed zanieczyszczeniami?", gdzie zapoznano uczniów z problematyką zanieczyszczenia powietrza i zachęcano do podejmowania działań na rzecz jego ochrony.
Koordynatorami akcji ekologicznej "Dzień Czystego Powietrza" z ramienia szkoły były: Bożena Ponikiewska/Alicja Duwe/Patrycja Łagoda
W happeningu udział wzięła klas I C, w prelekcji ekologicznej klasy: II B, I D i I C wraz z opiekunami.

Szkoła nasza bierze udział w ogólnopolskim konkursie o statuetkę "Kawałek błękitnego nieba" (konkurs pod patronatem Fundacj Ekologicznej "Arka"). Do wygrania 10 unikalnych statuetek. Wybór laureatów odbędzie się poprzez głosowanie internetowe. Szczegóły wkrótce.

Notatka: p. Bożena Ponikiewska