Dodane przez admin dnia 16 listopad 2017

O czyste powietrze - udział SP5 w ogólnopolskiej akcji ekologicznej - 2017

Szkoła nasza, jak co roku, włączyła się w obchody Dnia Czystego Powietrza, ogólopolskiej akcji ekologicznej, pod patronatem Fundacji Ekologicznej "ARKA". 13/XI zorganizowano akcję happeningową przeciwko spalaniu śmieci, w ramach projektu Dzień Czystego Powietrza. W wydarzeniu udział wzięła klasa VI A wraz z opiekunami: p. Joanną Zosik, p. Karoliną Willma, p. Sylwią Trojanowską i p. Bożeną Ponikiewską. Uczniowie, przebrani w kombinezony i maski przeciwpyłowe, przeszli ulicami wokół szkoły, skandując hasła "Kochasz dzieci - Nie pal śmieci!", "Każdy Ci to powie, paląc śmieci, niszczysz zdrowie!" Podczas przemarszu młodzież rozdawała zaprojektowane i wykonane przez siebie ulotki informacyjne, uświadamiające przechodniom oraz mieszkańcom domków jednorodzinnych o szkodliwości spalania śmieci w piecach domowych. Akcja spotkała się z życzliwym zainteresowaniem mieszkańców dzielnicy. W szkole odbyły się pogadanki na temat negatywnych skutków palenia odpadów w piecach. Czad i ogień - Obudź czujność, Jak wyobrażam sobie smog?, Co to jest dioksyna?, Sposoby ograniczenia zanieczyszczeń powietrza, co je zatruwa i jakie są tego skutki oraz wskazanie najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce - to główne tematy prelekcji ekologicznych. Każdy z nas jest narażony na skutki zdrowotne brudnego powietrza. Każdy z nas może jednak przyczynić się do upowszechnienia Dnia Czystego Powietrza i jego przesłania. Ochrona czystego powietrza jest najważniejszym problemem ekologicznym w Polsce.

Koordynatorzy akcji z ramienia szkoły: p. B. Ponikiewska i p. J. Zosik

Notatka: p. B. Ponikiewska