Dodane przez admin dnia 23 listopad 2015

Matematyka jest miarą wszystkiego. /Arystoteles/
W dniach od 16 do 20 listopada, w Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Kołobrzegu odbył się TYDZIEŃ MATEMATYKI.

Matematyka jest miarą wszystkiego. /Arystoteles/
Matematyka jest wszechobecna wszędzie. Spotykamy się z Nią od początków swojego życia i nie znika ona z niego ani na chwilę...
Jest to nauka, która się nigdy nie deaktualizuje. Jest jasna i przejrzysta. Logiczna. Wkracza we wszystkie dziedziny nauk, także humanistyczne, bo jak powiedział I. Kant "w każdej nauce jest tyle prawdy, ile jest w niej matematyki". Nie można jej nie zauważyć. Jest ważnym elementem naszego życia.
Niepotrzebnie się Jej boimy, dlatego właśnie postanowiliśmy w naszej Szkole udowodnić dzieciom, że matematyka może być atrakcyjna!
Dzieci chętnie uczestniczyły w przedsięwzięciach matematycznych, które z pewnością odczarowały ten przedmiot, a może i zachęciły do zgłębiania Jej tajników?
Tydzień matematyki poprzedził konkurs plastyczny: "Matematyka wokół nas", której laureatką pierwszego miejsca została uczennica klasy II c : Amelia Cieloch, drugiego uczniowie klasy III c: Zuzanna Kolosa, Paulina Machlarz i Hanna Tyszkiewicz, trzeciego zaś Julia Kwiatkowska z klasy IV a.
Prace plastyczne można było podziwiać na holach.
Podczas tych pięciu dni długie przerwy były przeznaczone na gry i zabawy matematyczne : tangramy, wycinanki i domino. Jednak hitem okazało się matematyczne bingo, które udowodniło, że uczniowie bardzo dobrze liczą! 
Na drugim holu można było korzystać ze stolika matematycznego, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród najmłodszych. Można tam było kolorować i rozwiązywać zagadki logiczne.
Uczniowie mogli obejrzeć krótkie przedstawienie pod tytułem "Kłótnia liczb" przygotowane przez klasę III c, zobaczyć magię trójwymiarowych obrazów, dowiedzieć się wielu ciekawostek o królowej nauk i ich najsławniejszych przedstawicielach czytając duże gazetki ustawione na trzech holach.
Na wybranych lekcjach dzieci tworzyły i grały w gry planszowe. Układały wieże z kart rywalizując o miano najlepszego architekta.
Uczniowie naszej Szkoły ułożyli też w ramach tygodnia matematyki "żywy napis" na boisku szkolnym (SP 5).
To był bardzo intensywny tydzień....ale na pewno też bardzo interesujący! Demonizowany przedmiot stał się ulubioną lekcją tygodnia :)
Mamy nadzieję, że tydzień matematyki w Szkole Podstawowej nr 5 stanie się pierwszym krokiem do oswojenia i polubienia matematyki!

Notatka: p. Elżbieta Leszczyńska