„Sprzątanie Świata” pod hasłem: Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj. Świeć przykładem!
Dodane przez admin dnia 02 październik 2007

14 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "Sprzątanie Świata - Polska 2007".

Tegoroczna akcja pod hasłem: "Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj. Świeć przykładem!" dotyczy oszczędzania surowców naturalnych, energii, materiałów.
Uczniowie porządkowali park nadmorski i plażę w pobliżu szkoły. Zlikwidowali dzikie wysypiska śmieci. Tuż przy głównym zejściu na plażę na wydmie znaleźli pocisk z II Wojny Światowej.



więcej zdjęć


Rozszerzona zawartość newsa
14 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "Sprzątanie Świata - Polska 2007".

Tegoroczna akcja pod hasłem: "Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj. Świeć przykładem!" dotyczy oszczędzania surowców naturalnych, energii, materiałów.

Uczniowie porządkowali park nadmorski i plażę w pobliżu szkoły. Zlikwidowali dzikie wysypiska śmieci. Tuż przy głównym zejściu na plażę na wydmie znaleźli pocisk z II Wojny Światowej.

więcej zdjęć



W gazetach kołobrzeskich napisali o nas:

Niewybuch przy sprzątaniu

Podczas akcji "Sprzątanie Świata" prócz "normalnych" śmieci zdarzają się różne dziwne rzeczy, najczęściej lodówki czy telewizory. Rekordowe znalezisko zdobyli tym razem uczniowie SP nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Kołobrzegu. Na plaży niedaleko szkoły znaleźli niewypał z II Wojny Światowej.

Uczniowie SP nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Arciszewskiego sprzątali teren wokół szkoły, park nadmorski i plażę. To właśnie na plaży znaleźli pocisk. Opiekunka uczniów i koordynatorka akcji w szkole Bożena Ponikiewska opowiada: - Tuż przy głównym zejściu na plażę na wydmie, dzieci zauważyły coś zardzewiałego, myśleli, że to złom. Od razu zabroniłam im podchodzić do znaleziska, bo może to być niewypał. Zawiadomiłam inspektor Monikę Ostrowską z Urzędu Miasta, która była odpowiedzialna za sprzątanie. Do przyjazdu saperów niewybuchu pilnowali funkcjonariusze Straży Miejskiej i Straży Granicznej. Tym razem saperzy przyjechali bardzo szybko i podjęli niewybuch. Po Lidlu i beczkach na plaży było to siódme czy ósme tego typu znalezisko w Kołobrzegu w tym roku.
Tegoroczna akcja "Sprzątanie Świata - Polska 2007" odbywa się w dwóch terminach. W sierpniu zorganizowano międzynarodową akcję Sprzątania Bałtyku. Drugi etap Sprzątania Świata odbył się 14-6 września pod hasłem: "Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj. Świec przykładem!". Dotyczy oszczędzania surowców naturalnych, energii, materiałów. Chodzi o zwrócenie uwagi na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i na to, co każdy z nas może zrobić sam w domu, aby środowisku było lżej. Okazuje się, że wystarczy zagotować wodę na kawę czy herbatę na konkretną ilość szklanek, a nie cały czajnik wody, by przyczynić się do oszczędzania wody, energii elektrycznej czy gazu a także mieć wpływ na czystość powietrza.
W Kołobrzegu najliczniejszy udział w Sprzątaniu Świata wzięły szkoły. W Urzędzie Miasta przygotowano worki na śmieci, oraz specjalne worki przeznaczone do tak zwanej zbiorki selektywnej, rękawice oraz ulotki informacyjne o celach kampanii. Zieleń Miejska podstawiła kontenery na śmieci i zapewniła harmonijny ich odbiór. Jednak tego typu akcje, chociaż są potrzebne, gdyż uświadamiają konieczność dbania o środowisko naturalne, są niewystarczające. O czystość w naszym otoczeniu powinniśmy dbać na co dzien. W Kołobrzegu szczególnie powinniśmy dbać o plaże, które są naszym bogactwem. W tej sprawie piszą do redakcji i czytelnicy mieszkający przy W. Portowej. Zauważyli, że po godz. 16.00 "Plaża zamienia się w przytulisko dla pijących piwko oraz wybieg i WC dla psów, a morze w kąpielisko dla tych miłych czworonogów. Żaden z ich właścicieli nie zniża się do posprzątania odchodów, a jest to problem w całym mieście. Bierze się to stąd, że bardzo rzadko widać tu policję oraz Straż Miejską patrolującą plażę oraz brak stosownych znaków. Plaże nie są sprzątane - miliony niedopałków papierosowych, papiery, zbite butelki i puszki po piwie."
Artur Gliszczyński z MOSiR, któremu podlegają plaże wyjaśnia, że przy każdym zejściu na plaże umieszczone są tablice zakazujące wprowadzania psów. Niestety, są one systematycznie niszczone lub kradzione przez złomiarzy. Obecnie metalowe znaki zostaną zastąpione znakiem namalowanym na murku przy zejściach na plażę. - Właściciele psów nie przestrzegają przepisów. Potrzebna jest pomoc Straży Miejskiej i nakładanie mandatów. To samo dotyczy pijących piwo. Tu potrzebna jest współpraca policji. W sezonie letnim kołobrzeskie plaże sprzątane były przez Zieleń Miejską dwukrotnie w godz. 5.00-8.00 rano oraz po godz. 18.00. Raz w tygodniu na plaże wjeżdżała maszyna z sitem przesiewającym piasek i wybierająca szkło, puszki, niedopałki. Po sezonie plaża jest sprzątana trzy razy w tygodniu, ale sprzęt z sitem nie może pracować przy mokrym piasku. Trzeba jednak stwierdzić, że czystość nie tylko plaż zależy od społeczeństwa i jego kultury. MB

  artykuł w formacie PDF  



Uczniowie z "piątki" sprzątali park i plaże

Butelki, puszki i … pocisk

Blisko setka uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi przez kilka dni sprzątała park nadmorski i plażę w pobliżu szkoły. Dzieci zlikwidowały dwa dzikie wysypiska i znalazły na plaży pocisk z II Wojny Światowej.
Niewypał leżał na plaży, blisko wydm. - Najpierw myśleliśmy, że to jakiś zardzewiały pojemnik, ale jak zobaczyłam z tylu zawleczkę, natychmiast powiadomiłam Straż Miejską - mówi Bożena Ponikiewska, opiekunka uczniów i koordynatorka akcji w szkole. Na miejsce błyskawicznie przyjechali strażnicy miejscy i patrol Straży Granicznej, którzy pilnowali pocisku do przyjazdu saperów.
Uczniowie ruszyli dalej do akcji. W parku zlikwidowali dwa dzikie wysypiska, zebrali po kilka worków szkła, plastykowych opakowań i puszek. – Tym razem był mniej śmieci niż na wiosnę, gdy braliśmy udział w sprzątaniu z okazji Dnia Ziemi - oceniają uczniowie i opiekunowie, którzy od kilku lat biorą udział w Międzynarodowej Akcji Sprzątania Świata. Uczniowie zauważyli, że w tym roku plaża zachodnia była bardzo czysta, co może świadczyć o tym, że latem dobrze była sprzątana przez służby miejskie. Najwięcej śmieci było w parku, pod krzakami, w ustronnych miejscach. (ed)

  artykuł w formacie PDF