Dodane przez admin dnia 18 maj 2014

FAIR FRIENDS 2014 – RUNDA KWALIFIKACYJNA

W dniach 12-16 maja nasza szkoła gościła klasy partnerskie z Berlina wraz z opiekunami w ramach „Fair Friends 2014” - projektu edukacyjnego związanego z turniejem piłki nożnej między Polską a Niemcami. Szkolnym koordynatorem projektu jest nauczycielka języka niemieckiego Pani Karolina Willma, a reprezentujący nas uczniowie to przedstawiciele klas IVa, IVb oraz IVc wraz z opiekunami – Paniami Aldoną Przybylską i Haliną Zawadą oraz Panem Maciejem Wachowskim. Przez cały tydzień uczniowie spotykali się ze swoimi rówieśnikami z klas partnerskich, wspólnie spędzali czas, grali w piłkę nożną, poznawali kulturę i zwyczaje nie tylko naszych sąsiadów lecz również innych państw europejskich oraz rozwijali swoje kompetencje językowe.

W projekcie bierze udział łącznie ok. 800 uczniów z 32 klas szkół podstawowych z Kołobrzegu, Szczecina i Berlina.

Projekt podzielony jest na poszczególne fazy.

Faza 1. składała się z dwóch powiązanych ze sobą modułów. W ramach pierwszego modułu każdej polskiej klasie przydzielona została niemiecka klasa partnerska. W ramach drugiego modułu klasy nawiązały ze sobą kontakt poprzez internetową platformę eTwinning, opracowywały różne tematy pod hasłem: „Mój region – Twój region”, a następnie wymieniały się informacjami z klasą partnerską.

Faza 2. to dolosowanie uczestniczącym w projekcie klasom 32 krajów zakwalifikowanych do Mistrzostw Świata w piłce nożnej, a następnie objęcie patronatu nad wylosowanymi krajami.

Faza 3. polegała na udziale każdej z klas w jednodniowych warsztatach dotyczących Europy, odbywających się w Kołobrzegu, Szczecinie i Berlinie.

Faza 4. to projektowanie i tworzenie pawilonów wystawowych dotyczących krajów uczestniczących w mistrzostwach, miniaturowego muzeum w czarodziejskiej skrzynce prezentującego dany kraj oraz zadania do wykonania w celu uzyskania PASZPORTU OBYWATELA ŚWIATA.

Faza 5. to już czysty turniej piłkarski. Runda eliminacyjna została rozegrana w ubiegłą środę w naszej szkole analogicznie do faktycznie wylosowanych grup. Wszystkie drużyny zmierzą się ze sobą ponownie w finale, który odbędzie się 04. czerwca w Berlinie.

Notatka: p. Karolina Willma