Dodane przez admin dnia 26 listopad 2013

Moje miasto bez elektrośmieci - 2013

Szkoła nasza bierze udział, już po raz trzeci, w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym "Moje miasto bez elektrośmieci", skierowanym do uczniów klas III. Wychowawcy klas III otrzymali bezpłatny pakiet materiałów edukacyjnych do realizacji zajęć lekcyjnych, w ramach Programu.
Tegoroczny zestaw zawiera :
- scenariusze zajęć dla nauczycieli (wzbogacony o nowe treści),
- zeszyty ćwiczeń dla ucznia (z nowymi zadaniami),
- plakat edukacyjny dotyczący elektrośmieci,
- plakat edukacyjny dotyczący zużytych świetlówek (które także są elektrośmieciami),
- plakat prezentujący schemat działania Funduszu Oświatowego (zachęcający rodziców do oddawania elektrośmieci na rzecz szkoły).

Celem przedsięwzięcia jest kształtowanie właściwych postaw ekologicznych poprzez sygnalizowanie uczniom zagrożeń, jakie dla środowiska stanowią elektrośmieci, wskazanie, w jaki sposób można te zagrożenia zminimalizować oraz motywowanie uczniów i rodziców do podejmowania działań sprzyjających ochronie środowiska.

Program realizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Środowiska oraz Związku Miast Polskich. Program "Moje miasto bez elektrośmieci" wpisuje się w szkolny program edukacji zdrowotnej, której celem jest kształtowanie u uczniów nawyku dbałości o zdrowie własne i innych ludzi oraz umiejętność tworzenia środowiska sprzyjającego zdrowiu, zgodnie z podstawą programową z dnia 23 grudnia 2008r. wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół.

Każda szkoła, która aktywnie przystąpi do realizacji Programu (aktywnie uczestniczy w zbieraniu zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych) może skorzystać z Funduszu Oświatowego, zdobywając cenne nagrody. Masa zebranych elektrośmieci przeliczana jest na punkty (przeliczenia dokonuje ElektroEko). Punkty kumulowane są na indywidualnym koncie szkoły. Do tej pory szkoła zgromadziła 1071 punktów. Liczymy, że i w tym roku szkolnym zdobędziemy ich sporo.

Więcej informacji: www.moje-miasto-bez-elektrosmieci.pl

W związku z tym, Szkoła nasza organizuje zbiórkę Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZSEE). Zużyty sprzęt dostarczamy nieodpłatnie do naszej placówki od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.00 - 15.00. Akcja trwa do 13/XII 2013 roku.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w zbiórce "elektrośmieci".

Lista ZSEE podlegająca zbiórce:
Chłodziarki
Zamrażarki
Pralki
Suszarki do ubrań
Zmywarki
Kuchenki
Piece elektryczne
Mikrofalówki
Ekspresy ciśnieniowe
Odkurzacze
Żelazka
Tostery
Frytkownice
Młynki do kawy
Zegary
Wagi
Komputery osobiste stacjonarne
Monitory
Komponenty IT (procesor, mysz, klawiatura)
Laptopy
Drukarki
Sprzęt kopiujący
Telefony
Telefony bezprzewodowe
Telefony komórkowe
Odbiorniki radiowe
Odbiorniki telewizyjne
Kamery video
Sprzęt video
Świetlówki liniowe
Świetlówki kompaktowe
Inne (elektryczne płyty grzejne, grzejniki elektryczne, wentylatory, urządzenia klimatyzujące, noże elektryczne, notebooki, kalkulatory, elektryczne maszyny do pisania, faksy, zabawki).

Notatka: p. Bożena Ponikiewska - koordynator akcji szkolnej