III Ogólnopolski Dzień Czystego Powietrza
Dodane przez admin dnia 20 listopad 2007

III Ogólnopolski Dzień Czystego Powietrza hasło kampanii: "SMOG RECYKLINGU"

Dzieci naszej szkoły już po raz drugi wzięły udział w ogólnopolskiej akcji Dzień Czystego Powietrza (14.11.2007 r.), organizowanej przez Fundację Ekologiczną ARKA. W tym roku hasłem kampanii był "SMOG RECYKLINGU".

Dzieci z klasy Ic (członkowie SK LOP) oraz kl. IIIa wzięły udział w akcji happeningowej - przemarszu wokół szkoły przeciwko szkodliwości spalania śmieci w domach. Przygotowały kukłę smoka, wykorzystując surowce nadające się do recyklingu. "SMOG RECYKLINGU" nie był przypadkowy. Jedną z przyczyn tworzenia się smogu, który zawiera szkodliwe związki chemiczne oraz pyły, jest spalanie w domach surowców, z których powstała nasza kukła (plastik, tkaniny). Jako ogon smoka posłużyły nam 9 metrowe kije bambusowe, na których dzieci zawiesiły plastikowe butelki, pojemniki, puszki, worki foliowe. Powstała w ten sposób długa wstega, niesiona przez uczniów klasy Ic. Wszyscy uczniowie na znak protestu włożyli na twarze maski z napisem: "NIE TRUJCIE!".

Podczas przemarszu wokół szkoły naszego korowodu dzieci rozdawały przechodniom ulotki informacyjne o szkodliwości spalania śmieci, a także przekazały je swoim rodzicom i najbliższym sąsiadom.

Wymarsz korowodu był poprzedzony spotkaniem z kominiarzem, który opowiadał nam o swojej pracy, pokazywał dzieciom narzędzia potrzebne do czyszczenia kominów, a taże podpowiadał czego nie należy palić w piecach.

Następnie wszyscy wspólnie ogladaliśmy film edukacyjny "NIE TRUJCIE!" z fundacji Arka oraz wystawę prac plastycznych "KOCHASZ SWOJE DZIECI? - NIE PAL ŚMIECI!" na holu szkolnym.

Szkoła nasza wzięła udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Nie śmiećcie, nie trujcie - segregujcie!", którego celem było poznanie zagadnień ekologicznych, w szczególności związanych z segregacją śmieci i problemem ich spalania w piecach domowych.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem wśród uczniów naszej szkoły.
Akcją kierowała p. Bożena Ponikiewska.

Więcej informacji:

artukuł w formacie PDF

opowiadanie "O smoku, rycerzu i Michale Archaniele" w formacie PDF

ulotka w formacie PDF

Zapraszamy do odwiedzenia strony www.FundacjaArka.pl